Mi is az a Villamos Biztonsági Felülvizsgálat?
Jelenleg VBF-nek nevezik, a régebbi ÉV és EBF vizsgálat lett összevonva.
A villamos biztonsági felülvizsgálat egy teljeskörű villamos felülvizsgálatot foglal magában. A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet alapján előírt villamos biztonsági felülvizsgálat az eddig is kötelezően előírt villamos felülvizsgálatokat tartalmazza összevonva.
A villamos biztonsági felülvizsgálat a villamos berendezéseken előírt összes követelményt előírást vizsgálja. A villamos berendezéseken célműszerrel végzett mérésekből, a mért értékek kiértékeléséből, szabványosági állapotuk ellenőrzéséből áll. Tartalmazza az áramütés elleni, az OTSZ, és szabványossági állapotuk vizsgálatát. A vizsgálatról minősítő irat készül. Ezen vizsgálatokat csak jogosultsággal rendelkező személy végezheti.
Mikor és milyen gyakorisággal szükséges elvégezni a vizsgálatot?
Első szabványossági felülvizsgálat: Új berendezés beüzemelésekor, létesítésekor.
Fontos tudni, hogy egy dugalj cseréje is új berendés beüzemelésének minősül!
Időszakos felülvizsgálat gyakorisága:
legalább 3 évente:
- a fázisonként 32 A-nél nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelemmel korlátozott villamos berendezésen
- lakóépület, kommunális épület, valamint egyéb épület villamos berendezésén, ha az munkahelynek minősül
legalább 6 évente:
- lakóépületekben (társasházak közös tereiben)
- lakóépületekben lévő lakásokban
Lakások esetén a felülvizsgálat elhagyható, amennyiben fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelemmel rendelkezik az ingatlan és 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a berendezések.
Az első feltétel az esetek jelentős részében teljesül, azonban a második már sajnos sokkal ritkábban.
Ugyanakkor a tapasztalat azt mutatja, hogy még ha mind a két feltétel teljesül is, abban az esetben sem történt meg az első felülvizsgálat.
Eladók, bérbeadók figyelem!
Fontos változás a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet utolsó módosításában, hogy ingatlan eladáskor és bérbeadáskor minden esetben rendelkeznünk kell érvényes minősítő irattal! Ebben az esetben nem szükséges hogy az eredménye „MEGFELELT” legyen, ugyanis ennek célja, hogy átfogó képet kapjon a vevő/bérlő az ingatlan elektromos állapotáról.
Természetesen az élet- és tűzveszélyes hibákat minden esetben azonnal ki kell javítani, de úgy gondolom ez felülvizsgálat nélkül is magától értetődő.